»موضوعات
قال رسول الله (ص) : إنی بعثت لأتمم مکارم الأخلاق:
همسايگان

همسايگان

همسايه ها و افرادى كه به نوعى در محيط زندگى انسان هستند، از عوامل محيطى و تاثيرگذار در تربيت فرزندان محسوب مى شوند. آنان به خاطر ارتباط زياد و هميشگى در خلق و خوى افراد تاثير متقابل دارند، به ويژه كه همسن و سالان كودك و نوجوان، به خاطر همگرايى و انس بيشتر به همديگر تأثير چشمگيرترى دارند. براى همين جهت والدين بايد در انتخاب محل زندگى و جستجو از حال همسايگان دقت بيشترى به عمل آورند. با توجه به اهميت اين نكته بود كه امام اميرالمومنين (عليه السلام) خطاب به فرزندش امام حسن مجتبى (عليه السلام) فرمود:

« سل عن الرفيق قبل الطريق و عن الجار قبل الدار؛[۱] فرزندم ! قبل از سفر از حالات همسفرت جستجو كن و قبل از انتخاب محل مسكونى خويش ‍ درباره همسايه (اخلاق و رفتار و ايده هاى او) پرسش نما. »

بر اين اساس بعد از انتخاب همسايه و انيس محل زندگى، آنان حقوق متقابل بر يكديگر پيدا مى كنند و از نظر تربيتى نيز يكى از عوامل و نقش آفرينان عرصه تعليم و تربيت به شمار مى آيند. اين عامل اجتماعى در سيره امام مجتبى (عليه السلام) مورد توجه قرار گرفته و هنگامى كه از آن حضرت در مورد شرف و بزرگوارى سوال
مى كنند، مى فرمايد:

«بزرگوارى و حفظ شرافت در اين است كه انسان با برادران دينى مدارا نموده و حقوق همسايگان را حفظ كند.»[۲]

در روايت ديگرى در مورد مراعات حال همسايگان و مقدم نمودن آنان ، امام مجتبى (عليه السلام) از مادر بزرگوارش حضرت فاطمه زهرا (عليها السلام) نقل مى كند كه :

«مادرم در شب جمعه در محراب عبادت خويش تا صبح مناجات و عبادت مى نمود و شنيدم كه مردان و زنان مومن را بسيار دعا مى كرد و در مورد خودش هيچ دعايى و درخواستى از خداوند ننمود. گفتم : مادر جان ! چرا به خودت مانند ديگران دعا نمى كنى ؟ مادرم فرمود: فرزندم ! اول همسايه پس اهل خانه .»[۳]

در مورد همسايه و معاشرت با آنان و انتخاب محل زندگى روايات فراوانى از اهل بيت (عليهم السلام) به ما رسيده است كه نشانگر اهميت و تاثيرگذارى آن در رشد و پرورش انسان و رفتار و منش فرزندان مى باشد.

[۱] نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، قم، نشر جمال.

[۲] بن شعبه حراني،(۱۳۸۶)  تحف العقول عن آل رسول (ع)،ترجمه احمد جنتي، تهران، سازمان تبليغات اسلامي،ص ۲۶٫

[۳] شيخ محمد بن حسن حرعاملي، (۱۳۸۷)، وسايل الشيعه،ج۷، قم، ذوي القربي، ص ۱۱۳٫

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “همسايگان”

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی
قالب وردپرس