»موضوعات
قال رسول الله (ص) : إنی بعثت لأتمم مکارم الأخلاق:
عوامل موثر در تربيت اخلاقي جوان (دوستان)

عوامل موثر در تربيت اخلاقي جوان (دوستان)

جوانان به همانند سازی خود با گروه همسالان می پردازند و از جهات مختلف مثلاً در طرز صحبت کردن و لباس پوشیدن، علایق هنری و… با جوانان همسال خود همانند می شوند و روابط با آنان معمولاً از روابط با اعضای خانواده گرم‌تر است، آنان بر پایه صمیمیت و وفاداری، دوستان خود را پیدا می‌کنند و بر پایه همین صمیمیت و گفت وگوهای خصوصی می‌توانند خود را بشناسند و هویت خویش را کشف کنند.

بيشتر جوانان در مواقعي كه احساس غم و اندوه وجودشان را فرامي گيرد  ترجیح می‌دهند با دوستان خود باشند و آنان را هم صحبتی خوب برای خود می‌دانند چرا که در بسیاری از احساسات با هم شبیه هستند.حضرت علی(عليه السلام) این ویژگی‌را به این صورت بیان می‌کنند:

«و لیف الهموم و قرین الأحزان…؛[۱]هم سوگند با اندوه‌ها و همنشین غم‌ها.»

گویا جوان، هم سوگند اندوه‌های جان آزار و همنشین غم‌هاست و برای او بهترین چیز این است که اندوه‌ها را از خود دور کند و برای خود دوستی انتخاب کند.

«اطراح عنک واردات الهموم بعزائم الصبر و حسن الیقین… و الغریب من لم یکن له حبیب…؛[۲] اندوه‌ها را که به تو روی آورد از خود دور گردان، با دل نهادن بر شکیبایی و اعتقاد بی‌گمان… و بیگانه کسی است که او را دوستی نیست.»

دوستی و رفاقت در واقع پاسخ به یک نیاز فطری است و در پرتو دوستی‌ها و محبت‌ها شخصیت انسان به نقطه کمال یا سقوط می‌رسد. لذا باید در انتخاب دوست دقت لازم را کرد.

خداوند در آيات متعددي به نقش دوست در سرنوشت انسان اشاره دارد و نقش دوست را يكي از عوامل مهم سازنده شخصيت انسان معرفي مي كند چرا كه انسان خواه ناخواه تأثير پذير است و بخش مهمي از افكار و صفات اخلاقي خود را از طريق دوستانش مي گيرد كه اين تأثير پذيري در دوران نوجواني و جواني بيشتر از ساير دوران زندگي بشر است . به طور مثال خداوند در سوره فرقان بعد از بيان حالات افراد گمراه كه به خاطر دوستي با گمراهان و دوري از رسولان خدا گرفتار مي شوند از زبان چنين افرادي مي فرمايد:« يا وَيْلَتي لَمْ أتَّخِذْ فُلاناً خليلاً؛[۳] اي واي برمن كاش فلان (شخص گمراه) را دوست انتخاب نكرده بودم.»

براستي كه نقش دوست در سعادت و شقاوت يك انسان يكي از مهمترين عوامل است و تاثير بسيار زيادي بر اخلاق يك جوان مي تواند داشته باشد به طوري كه گاه او را به اوج كمال و صفات پسنديده مي رساند و گاه او را تا سر حد فنا و نيستي و اخلاق رذيله مي كشاند.

پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله ) فرموده‌اند:

«المرء علی دین خلیله و قرینه فلینظر أحدکم من یخالل؛[۴] روش آدمی بر طبق مذهب و سیره دوست صمیمی‌اش خواهد بود.پس باید هر یک از شما بنگرد که با چه کسی دوستی می‌کند.»

و امیرالمؤمنین(عليه السلام) نیز فرموده‌اند:

«الصاحب کالرقعة فی الثوب فاتخذه مشاکلاً؛[۵] یعنی:گزینش دوست، همچون وصله زدن بر جامه است پس آن را همرنگ و متناسب برگزین.»

همچنین آن حضرت فرموده‌اند:

«من اتخذ أخامن غیر اختبار الجاه الإضطرار إلی مرافقة الأشرار؛[۶] کسی که نسنجیده با دیگران پیمان می‌بندد، ناچار به رفاقت اشرار و افراد فاسد تن در می‌دهد.»

[۱] نهج البلاغه،ترجمه محمد دشتی، قم، نشر جمال،  نامه ۳۱٫

[۲]همان.

[۳] فرقان، آيه ۲۸٫

[۴] بحارالانوار،۱۷/۱۹۲٫ به نقل از ازثريا سليماني فر،(۱۳۸۵)،مقاله  شخصيت جوان از ديدگاه قرآن و عترت، نشريه بينات، ش ۵۱،صص ۵۱ تا ۷۳،  سايت noormags.com.

[۵] عبدالواحد آمدي التميمي(۱۳۸۱)،غررالحكم و دررالكلم،قم، دارالكتاب الاسلامي،ص۴۲۳٫

[۶] همان،ص۱۴۶٫

نظر بدهید!!!

2 دیدگاه برای “عوامل موثر در تربيت اخلاقي جوان (دوستان)”

  1. علی رضایی

    با سلام
    لطفا کلیپ های آموزشی نیز در سایت خود قرار دهید.
    با تشکر

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
قالب وردپرس