»موضوعات
قال رسول الله (ص) : إنی بعثت لأتمم مکارم الأخلاق:
عوامل موثر در تربيت اخلاقي جوان (خانواده)

عوامل موثر در تربيت اخلاقي جوان (خانواده)

بخش عظیمی از سعادت یا شقاوت جوانان و نوجوانان مربوط به خانواده‌های آنان است. و محیط خانواده در تربیت فرزند بسیار مهم است و اگر مشکلاتی در خانواده وجود داشته باشد فرزند به احتمال زیاد دچار عواقب خواهد شد. لذا باید تلاش شود با بالا بردن سطح آگاهی و آشنایی با رموز ویژگی‌های شخصیت جوانان، مشکلات و اختلافات احتمالی را به حداقل رساند. البته بسیاری از تعارضات مربوط به دوران نوجوانی است و کم کم با سپری شدن دوران بلوغ و استقرار آن دربدن، رفتارها و اندیشه‌های نوجوانان متعادل‌تر شده و دل نگرانی‌های والدین هم کمتر می شود.

خانواده به لحاظ اهمیت خاصی که در این دوران حساس دارد، بهتر است موقعیت نوجوانش را واقع بینانه درک نماید و به آن ارج نهد و شخصیت لازمه بلوغ را که از نظر کمی و کیفی با کودک متفاوت است به او ارائه دهد، از نوجوانان نیز باید خواسته شود با خویشتن داری و رعایت احترام، روابط سالمی را با خانواده بنا نهند.[۱]

امام صادق(عليه السلام) بهترین راهکار تربیتی را برای این دوران ارائه داده‌اند. ایشان می‌فرمایند:

«دع ابنک یلعب سبع سنین و یؤدب سبع سنین و الزمه نفسک سبع سنین فإن افلح و الاّ فانّه ممن لاخیر فیه؛[۲] فرزند خود را هفت سال آزاد بگذار بازی کند، هفت سال او را با آداب و روش‌های مفید تربیت کن و در هفت سال سوم مانند یک رفیق صمیمی، مصاحب و ‌ملازمش باش، در این صورت رستگار می‌شود، و گرنه از کسانی خواهد بود که خیری در آنان نیست.»

در خانواده‌ هایی که والدين به شخصیت جوانشان احترام گذاشته ، و او را عزیز و گرامی می‌دارند و با او مانند یک دوست رفتار می‌کنند، نوجوان نیز در مشکلات خود با پدر و مادر مشورت مي کند ‌و ‌از راهنمایی آنان استفاده مي نمایند، اما اگر غیر این باشد و نوجوان در محيط خانه احساس تنهايي كند ناگزير  همسالان ناآگاه و‌کم تجربه، محرم راز و‌ مرجع پاسخگویی ‌به سؤالات بی‌شمار نوجوان که خاص دوران  نوجوانی‌ است خواهند بود و ممكن است او را به گمراهي و تزلزل بكشند.

قرآن كريم در بيان نقش خانواده در تربيت فرزندان مي فرمايد :« يا ايُّهاالّذينَ ءامَنُوا قُواْ أنفسَكُم وَ أهليكُمْ ناراً وَقُودُها النّاسُ وَالحِجارهُ عَلَيها ملئكَهٌ غِلاظٌ شِدادٌ لّايَعصُونَ آللهَ مَآأمَرَهُمْ وَيَفعَلُونَ مَايُؤمَرونَ؛[۳] ای کسانی که ایمان آورده اید! خود و خانواده خویش را از آتشی که هیزم آن، انسان ها و سنگ هاست، نگه دارید! آتشی که فرشتگانی بر آن گمارده شده که خشن و سختگیرند و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمی کنند و آنچه را که فرمان داده شده است، به طور کامل اجرا می نمایند.»

در این آیه به صراحت بیان شده است که سرپرست خانواده باید برای نجات خود و خانواده اش همت گمارد و بکوشد تا گرفتار چنان آتش مهیبی نشود. در واقع نقش اساسی پدر خانواده در اینجا مشخص می شود که باید در تربیت اعضای دیگر آن بکوشد و آنان را از گرفتار شدن به ضد ارزشهاي اخلاقي نجات دهد.

[۱] دنياي نوجوان/۲۱۹٫ به نقل ازثريا سليماني فر،(۱۳۸۵)،مقاله  شخصيت جوان از ديدگاه قرآن و عترت، نشريه بينات، ش ۵۱،صص ۵۱ تا ۷۳،  سايت noormags.com.

[۲] من لا يحضره الفقيه،۳-۴۹۲٫ به نقل از همان.

[۳] تحريم/ آيه ۶٫

نظر بدهید!!!

یک دیدگاه برای “عوامل موثر در تربيت اخلاقي جوان (خانواده)”

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
قالب وردپرس