»موضوعات
قال رسول الله (ص) : إنی بعثت لأتمم مکارم الأخلاق:
اهمّيت تربيت اخلاقى جوان

اهمّيت تربيت اخلاقى جوان

 

در  قرآن كريم و روايات اسلامى به مسأله تربيت اخلاقى انسان ها خصوصاً در دوران جواني اهميت بسيار زيادي قايل شده اند و آن را يكي از مهمترين مسائل زندگي مطرح كرده اند، چون رعايت اين مسأله باعث يك زندگى آرامبخش در جامعه مى شود مسأله حسن خلق و ملاطفت در برخوردها و ترك خشونت در معاشرت و احترام افراد مختلف و ارج نهادن به حقوق ديگران، از جمله صفات عالى و روحى هر انسان خود ساخته و تربيت شده است. كه اين صفات عالي بيشتر در دوران نو جواني و جواني شكل مي گيرد، به همين دليل است كه اين دوران از زندگي هر انسان از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. و نقش بسزايي در سرنوشت انسان دارد.

قرآن كريم دستورات فراوانى در زمينه عفو و بخشش ، مدارا كردن ، مهربان بودن و برادرى و اخوّت بين مؤمنين را توصيه فرموده و پيامبر اكرم(صلي الله عليه و آله)  را صاحب خلق عظيم معرفى نموده است، تا رفتار و گفتار او سرمشق و الگوى همه مسلمان ها باشد. آنجا كه مي فرمايد:«لَقَد کانَ لکم في رسول الله اسوهٌ حَسَنَهٌ لِمَن کان يَرجوا اللهَ و اليوم الاخر وَ ذَکر اللهَ کثيراً؛ همانا براي شما در روش و سيره رسول خدا «الگو» و سرمشقي نيکوست، البته براي کساني که به خداوند و روز قيامت اميد دارند و خدا را زياد ياد مي کنند.» و همچنين در معرفي جوانان اصحاب كهف مي فرمايد:« نحن نقصُّ عَلَيكَ نبأهم بالحقِّ انهم فتيَهٌ ءَامَنو بِربِّهم وزِدنهُمْ هُديً؛ ما داستان آنان را به حق برتو بازگو مي كنيم، آن ها جواناني بودند كه به پروردگارشان ايمان آوردند و ما بر هدايتشان افزوديم.» که خداوند در این آیه شریفه ایمان به خدا را مایه هدایت و رستگاری جوانان معرفی کرده است .

در روايات به مسأله تربيت اخلاقى انسان بويژه در دوران جواني  عنايت خاصّى شده است. پيامبر اكرم (صلّى اللّه عليه و آله) مى فرمايد:

« ما يوضع فى ميزان امرء يوم القيمة افضل من حسن خلق؛ در روز قيامت چيزى برتر و بالاتر از حسن خلق در ترازوى عمل كسى نهاده نمى شود »

و نيز مى فرمايد:

«اكثر ما تلج به امتى الجنة تقوى اللّه و حسن الخلق . بيشترين چيزى كه سبب مى شود امت من به خاطر آن وارد بهشت شوند تقواى الهى و حسن خلق است.»

و نيز مى فرمايد:

«حسن الاخلاق نصف الدين ؛ اخلاق نيك نصف دين است .»

همه این روایات و روایاتی از این قبیل نشان دهنده آن است که در اسلام حسن خلق و اخلاق نیکو داشتن از اهمیت ویژه ای برخوردار است که گاهاً مایه ورود به بهشت و نصف دین معرفی شده است. و همان طور که گفته شد چون صفات و رفتار خوب یا بد شخص غالباً از دوران نوجوانی و جوانی شکل می گیرد و در بزرگسالی ظهور پیدا می کند لذا این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین باید در تربیت جوانان و آشنا کردن آنان با رفتارهای نیکو و پسندیده و شناساندن رذایل و فضایل اخلاقی به ایشان تلاش وافری صورت گیرد.

 

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “اهمّيت تربيت اخلاقى جوان”

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
قالب وردپرس