»موضوعات
قال رسول الله (ص) : إنی بعثت لأتمم مکارم الأخلاق:
آسیب های ناشی از تغذیه

آسیب های ناشی از تغذیه

امروزه تأثیر غذا بر رفتار و تربیت دینی فرزندانو نسل جوان امری انكارناپذیر است. روایاتی كه از آثار زیانبار «لقمه حرام» سخن می گوید ناظر بر همین حقیقت است. امام صادق(عليه السلام) درباره تاثیر درآمدهای حرام می فرماید:

درآمد حرام در نسل و فرزندان آدمی ظاهر می شود. [۱]

همچنین روایانی که در مورد تأثیر خوردن غذاهای خاص مانند گوشت بر رفتار و اخلاق فرد وارد شده نیز این مطلب را تأیید می کند که تغذیه انسان تأثیر مستقیمی در رفتار و اخلاق او دارد. مانند روایتی که از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) وارد شده است که می فرمایند:

« هرکس چهل روز پیوسته گوشت بخورد سنگ دل می شود و هرکس چهل روز آن را اصلاً نخورد بدخوی
می گردد». [۲]

بنابراین با توجه به روایات وارد شده می توان بدین نتیجه دست یافت که تغذیه در رفتار و اخلاق فرد تاثیر دارد، پس والدین  باید برای تربیت فرزندان خود حتی به تغذیه آنان هم از نظر شرعی(حلال و حرام بودن)و هم از نظر کیفی(نوع غذا) نیز دقت نموده و سعی نمایند که با تامین این نیاز حتمی آنان، از آسیب های ناشی از تغذیه نامناسب جلوگیری نمایند تا بتوانند جوانانی با تربیت درست و اسلامی تحویل جامعه خود دهند.

[۱] حر عاملي، شيخ محمد بن الحسن(۱۳۸۷)،  وسايل الشيعه،ج۱۲، قم: ذوي القربي ص ۱۲۶٫ ص ۵۳٫

[۲] ربیع الابرار،ج۲، ص ۷۰۶، به نقل از يعقوب ازغ،(۱۳۸۷، ۳۱ ارديبهشت)، موانع و آسيب هاي تربيت ديني ، روزنامه كيهان، شماره ۱۹۰۹۰، ص ۶٫ سايت noormags.com

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “آسیب های ناشی از تغذیه”

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
قالب وردپرس